Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Campionii de la Boston pierd în Orlando şi cedează locul 2 în Est (VIDEO)

Campionii de la Boston pierd în Orlando şi cedează locul 2 în Est (VIDEO)

26 Mar 2009   •   11:57

Boston Celtics este în pierdere mare de viteză, coborând pe locul 3 al Conferinţei de Est după înfrângerea de la Orlando, 82-84. Echipa din Florida a ajuns astfel la cea de-a patra victorie consecutivă şi se anunţă una dintre protagonistele play-off-ului.

Magic a început meciul mai bine, câştigând primele două sferturi, campioana revenind pe final. Boston a avut chiar şi ocazia de a câştiga, însă Paul Pierce, principalul realizator al oaspeţilor cu 26 de puncte, a ratat două aruncări importante. De cealaltă parte, Dwight Howard a reuşit o evoluţie senzaţională, cele 24 de puncte şi 21 de recuperări dovedindu-se decisive pentru victoria lui Orlando, care în urma acestui succes urcă pe locul doi în Est.

Partidă extrem de importantă în Arizona, acolo unde Phoenix a câştigat în faţa lui Utah Jazz cu 118-114, obţinând a şasea victorie la rând şi continuându-şi cursa de recuperare a terenului pierdut pentru play-off. Grant Hill (26 de puncte, 5 recuperări) şi Matt Barnes (21 de puncte, 9 recuperări) au fost cei mai buni oameni ai gazdelor, în timp ce la învinşi a excelat Deron Williams (25 de puncte, 10 pase decisive).

Spactacol la Madison Square Gardner în întâlnirea dintre New York Knicks şi Los Angeles Clippers. Oaspeţii s-au impus cu 140-135 după o repriză de prelungiri, omul meciului fiind Mike Taylor, care a înscris 35 de puncte, cea mai bună performanţă a carierei.