Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Knicks ? Warriors 138-125. Spectacol şi recorduri pentru new-yorkezi (VIDEO)

Knicks ? Warriors 138-125. Spectacol şi recorduri pentru new-yorkezi (VIDEO)

30 Noi 2008   •   17:17

Chris Duhon a reuşit un record al francizei de 22 de pase decisive în acelaşi meci, David Lee a avut un record al carierei de 37 de puncte şi 21 de recuperări, iar New York Knicks a doborât un record înscriind 82 de puncte în prima repriză a victoriei cu 138-125 obţinută în faţa celor de la Golden State Warriors, sâmbătă seara.
Duhon i-a pasat decisiv lui Lee pentru o mulţime de slam-dunk-uri în faţa unor oaspeţi lipsiţi de apărare, care au completat totodată o excursie de cinci deplasări fără victorie în Conferinţa de Est. Una dintre pase i-a permis lui Duhon să doboare recordul lui Richie Guerin de 21 de pase decisive, stabilit pentru New York Knicks pe 12 decembrie 1958.
Knicks a reuşit să conducă cu 82-64 la pauză, ajutată de 20 de puncte din partea lui Lee. Pe 8 decembrie 1979, tot la Madison Square Garden, Kansas City înscria 81 de puncte, un record doborât azi de coşul lui Lee cu 3,4 secunde înainte de pauză.