Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Lakers pierd acasă cu Hornets, 105-116. Celtics scapă şefia clasamentului în Est(VIDEO)

07 Ian 2009   •   13:35

Duelul dintre cel mai bun conducător de joc din NBA, Chris Paul de la New Orleans Hornets, şi deja legendarul Kobe Bryant de la Los Angeles Lakers s-a dovedit unul pe măsura aşteptărilor. După ce la începutul ultimului sfert Lakers se aflau la conducere, Hornets au revenit incredibil pe final şi, datorită celor 40 de puncte şi 11 recuperări ale lui David West (care avea o medie de doar 19 puncte pe meci în acest sezon) şi 32 de puncte şi 15 assisturi ale lui Chris Paul, s-a impus cu scorul de 116 - 105 la vicecampioni acasă.
Kobe Bryant a avut şi el un meci excelent, cu 39 de puncte şi 7 assisturi, dar nu a putut înclina balanţa în favoarea echipei din California.
Deşi se află pe locul 2 în clasamentul Conferinţei de Vest sub Lakers, Hotnets nu pot spera, în ciuda acestei victorii, să îi ajungă prea curând, având cu 6 victorii mai puţin decât aceştia.
Ziua de marţi nu a fost una bună nici pentru campionii Boston Celtics, care au pierdut al doilea meci consecutiv şi a pierdut şefia Conferinţei de Est, în favoarea lui Cleveland Cavaliers. Meciul Charlotte Bobcats - Boston Celtics s-a terminat cu scorul de 114-106, după prelungiri. Bobcats au egalat în extremis în ultimul sfert, după o revenire spectaculoasă, reuşind să câştige în timpul suplimentar. De la Bobcats s-a evidenţiat scundul Raymond Felton (doar 1,85 metri) cu 25 de puncte şi 8 assisturi, în timp ce Paul Pierce a marcat cele mai multe puncte pentru Celtics, 28.