Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Orlando Magic face instrucţie cu Philadelphia, 120-106. Cavaliers pierd din nou (VIDEO)

Sursa foto: dwight howard
29 Oct 2009   •   14:45

Finalista de anul trecut a NBA, Orlando Magic, a arătat că este în formă în primul meci al noului sezon, cu Philadelphia 76ers. Propulsaţi de Dwight Howard şi Vince Carter, "Magicienii" nu au avut emoţii în nici un moment al meciului şi şi-au asigurat repede un avantaj confortabil. În alt meci al zilei de miercuri, Cleveland Cavaliers au fost învinşi pentru a doua oara în acest sezon, de data acesta de Toronto Raptors.
Echilibrul s-a păstrat, într-o oarecare măsură în primul sfert al meciului, dar cei din Orlando s-au asigurat că intră la pauză cu un avantaj considerabil. Mai mult, în al treilea sfert au mai adăugat la diferenţa mare de scor, ajungând chiar la 29 de puncte diferenţă. Revenirea de pe final a Sixers-ilor nu a fost decât un foc de paie, iar scorul de 120-106 este oarecum blând pentru formaţia din Pennsylvania.
Principalul marcator al echipei alb-albastre este Dwight "Superman" Howard, care a reuşit 21 de puncte şi 15 recuperări, în timp ce Ryan Anderson a adăugat 16 puncte şi Williams şi Carter câte 15. De la oaspeţi s-a evidenţiat rezerva Merreese Speights cu 26 de puncte, în timp ce vedeta Andre Igodala a avut o sează mizerabilă.