Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Record pentru Orlando Magic, în victoria zdrobitoare de la Sacramento Kings: 139-107 (VIDEO)

Sursa foto: Dwight Howard Orlando Magic
14 Ian 2009   •   14:09

Chiar şi ultimele rezerve au înscris coşuri de trei puncte, într-o seară magică pentru Orlando, încheiată cu stabilirea unui record. Singurul coş înscris de Jeremy Richardson s-a dovedit a fi unul memorabil marţi seară, un coş de trei puncte, marcat cu 2 minute şi 20 de secunde rămase de disputat din sfertul patru, care le-a adus oaspeţilor a 23-a reuşită a serii din spatele liniei de trei puncte, în victoria cu 139-107 obţinută la Sacramento Kings.
Magicienii au înscris 23 de coşuri din 37 de încercări, având un procentaj de 62% de la trei puncte, şi au doborât vechiul record de 21 de coşuri stabilit de Toronto pe 13 martie 2005, împotriva Philadelphiei. Orlando a reuşit de asemenea şi cele mai multe puncte de când au marcat 152 împotriva celor de la Milwaukee pe 20 februarie 1995. "Ştiam că suntem aproape de record, dar nu am ştiut că îl voi doborî. Pur şi simplu am aruncat la coş", a spus Richardson la finalul partidei. "Este un record grozav pentru echipă şi mă bucur că am jucat şi că am contribuit la stabilirea lui".
Orlando Magic a fost de neoprit din afara perimetrului în mare parte şi datorită lui Dwight Howard, care a dominat sub panou. Deşi a stat pe bancă tot sfertul patru, Howard a reuşit 25 de puncte şi 15 recuperări pentru a cincea victorie consecutivă a celor de la Orlando. Jameer Nelson a înscris toate cele cinci aruncări ale sale de la trei puncte şi a terminat meciul cu 23 de puncte şi 11 pase decisive. Rashard Lewis a înscris şi el 19 puncte, iar Hedo Turkoglu a contribuit cu 17, în timp ce J.J. Redick a adăugat alte 15 puncte.