Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Record umilitor pentru Knicks. Au pierdut la 50 de puncte cu Dallas Mavericks!

Record umilitor pentru Knicks. Au pierdut la 50 de puncte cu Dallas Mavericks!

Sursa foto: dirk nowitzki
25 Ian 2010   •   14:57

New York Knicks au înregistrat, duminică, cea mai ruşinoasă înfrângere a sezonului, scor 78-128, cu Dallas Mavericks, pe celebra arenă Madison Square Garden. Mai mult, în timpul sfertului al patrulea, Mavericks au condus chiar la 53 de puncte, ce este un record al sezonului ca diferenţă la care o echipă este condusă. În alt meci al zilei, Los Angeles Lakers au pierdut un meci disputat în Canada, cu Toronto Raptors, care a avut un final dramatic.
După o primă jumătate în care situaţia a părut doar grea pentru Knicks, din a doua repriză situaţia a devenit dramatică pentru gazde. Cu un procentaj al şuturilor reuşite de 70% în acea parte a jocului, texanii i-au călcat în picioare pe cei de la Knicks.
Cei mai buni marcatori ai meciului au fost germanul Dirk Nowitzki şi americanul Jason Terry, cu câte 20 de puncte. De la adversari, Jared Jefferies a fost singurul jucător care s-a descurcat onorabil, având 14 puncte.