Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Tony Parker, autor a 55 de puncte în victoria obţinută de Spurs la Minnesota (VIDEO)

06 Noi 2008   •   13:34

Meci spectaculos în NBA. A fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru ca San Antonio Spurs să învingă în deplasarea de la Minnesota, unde Timberwolves au cedat partida cu 125-129. Eroul meciului a fost francezul Tony Parker, aflat la unul dintre cele mai bune meciuri din cariera sa. Conducătorul de joc al celor de la Spurs a reuşit să înscrie 55 de puncte în victoria formaţiei sale, depăşindu-şi vechiul record cu 17 puncte.
"A fost unul dintre meciurile în care îţi iese totul. În Europa, mai reuşeam, la colegiu, câte 40-45 de puncte, dar niciodată 50", a declarat baschetbalistul care a decis soarta jocului de la Minneapolis, reuşind să aducă formaţiei texane prima victorie din actualul sezon. După trei înfrângeri consecutive, San Antonio Spurs înregistrase cel mai slab start de sezon de NBA din istoria clubului.