Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Victorie în ultima secundă pentru Chicago Bulls, în meciul cu Utah Jazz (VIDEO)

Victorie în ultima secundă pentru Chicago Bulls, în meciul cu Utah Jazz (VIDEO)

25 Noi 2008   •   14:52

Echipele care îşi disputau finala NBA de două ori la rând în urmă cu zece ani au făcut spectacol la Salt Lake City. Chicago Bulls a învins pe Utah Jazz cu 101-100, într-un meci din Liga Nord Americană de Baschet. Echipa din Chicago a obţinut victoria în ultima secundă de joc prin punctele reuşite de Larry Hughes.
Oaspeţii au controlat primele două sferturi ale meciului, la finalul cărora aveau un avantaj de 8 puncte. Ben Gordon şi Drew Gooden au condus ofensiva echipei oaspete în prima jumătate a jocului, însă Utah a revenit spectaculos, oferind un ultim sfert pe muchie de cuţit.
Finalul a fost de-a dreptul incendiar, în ultimele 90 de secunde ale meciului ambele echipe reuşind să preia conducerea de mai multe ori la rând. Totul s-a decis în ultima secundă, atunci când jucătorul oaspeţilor Larry Hughes a adus gazdelor prima înfrângere de pe propria arenă în acest sezon.