Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Victorie Magic(ă) pentru Orlando, în deplasare la Boston 86-79 (VIDEO)

Victorie Magic(ă) pentru Orlando, în deplasare la Boston 86-79 (VIDEO)

09 Mar 2009   •   12:42

Dwight Howard a înscris 18 puncte şi a avut 15 recuperări, duminică, atunci când Orlando a reuşit ceva Magic: a învins la Boston Celtics, scor 86-79, într-un meci derby din Conferinţa de Est a NBA. Hedo Turkoglu a înscris şi el 16 puncte pentru Magic, care a condus cu 18 puncte la pauză, ţinând Celtics la doar 33 de puncte la pauză, un record negativ al sezonului.

Ray Allen a înscris 23 din cele 32 de puncte ale sale în repriza secundă pentru campioana en-titre a NBA, Boston, care a jucat fără Rajon Rondo şi care l-a pierdut pe Glen Davis în sfertul trei, în urma unei entorse la gleznă. "Trebuie să le recunoaştem meritele, pentru că au jucat fără Rondo şi Garnett şi au rezistat", a declarat Stan Van Gundy, antrenorul celor din Orlando.

Antrenorul lui Celtics, Doc Rivers, a catalogat meciul ca fiind unul interesant. "Au fost multe momente în care am fi putut să renunţăm, în special după accidentarea lui Glen Davis. Dar nu s-a întâmplat asta şi chiar am avut pe final ocazia de a câştiga partida", a spus Doc Rivers.