Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Cinci medalii de aur pentru sportivii români, la CE de haltere pentru juniori şi tineret

Sursa foto: Agerpres
25 Noi 2010   •   12:20

Sportivii români au cucerit miercuri cinci medalii de aur, una de argint şi una de bronz la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret U-23, care se desfăşoară în aceste zile la Limassol, în Cipru.

Roxana Cocoş a câştigat trei medalii de aur la categoria 63 kg (tineret), cu 97 kg la smuls, 128 kg la aruncat şi un total de 225 kg.

Juniorul Adrian Ghişoiu a cucerit şi el aurul la categoria 77 de kilograme, la smuls (151 kg) şi total (331 kg), precum şi o medalie de bronz la aruncat (180 kg), în vreme ce la tineret, în limitele aceleiaşi categorii, Alexandru Roşu a obţinut o medalie de argint la stilul aruncat (181 kg), dar s-a clasat pe 5 la smuls (142 kg - a ratat două încercări) şi total (323 kg).

În total, sportivii români au cucerit până acum 6 medalii de aur, 6 de argint şi 4 de bronz.