Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Lucian Bute l-a învis pe Denis Gracev. Pugilistul român a devenit deţinătorul centurii NABF la categoria semigrea

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
04 Noi 2012   •   09:12

Pugilistul Lucian Bute l-a învins pe rusul Denis Gracev după 12 runde, într-un meci desfăşurat, duminică, la Centre Bell din Montreal, primul disputat de român după înfrângerea în faţa britanicului Carl Froch, în mai.

Lucian Bute, în vârstă de 32 de ani, a intrat în ring acompaniat de piesa trupei U2, Where the streets have no name, fiind aclamat de cei aproximativ 13.000 de spectatori aflaţi în arenă.

Rusul a intrat în arenă pe muzica trupei Pink Floyd.

Conform deciziei celor trei arbitri judecători, Bute s-a impus cu 115-113, 118-110 şi 116-112

În urma acestei victorii, Bute a devenit deţinător al centurii NABF la categoria semigrea.

Gracev (12-0-1, 8 KO) era campion NABF la semigrea şi mai practică şi kickboxing, unde are un bilanţ de 17 victorii şi două înfrângeri.

Lucian Bute (30-1, 24 KO) a suferit prima înfrângere la profesionişti la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF.

Tot în cadrul galei de la Montreal, Bogdan Dinu l-a învins pe Éric Martel-Bahoéli, din Canada, prin KO în repriza a patra, la categoria grea.