Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Lupte: Nicu Ojog, medaliat cu bronz la Mondialele de cadeți

Lupte: Nicu Ojog, medaliat cu bronz la Mondialele de cadeți

Sursa foto: Foto: worldchampionship2015cadet.com
26 Aug 2015   •   21:43

Sportivul român Nicu Samuel Ojog a cucerit, miercuri, medalia de bronz la categoria 76 kg, stilul greco-roman, la Campionatele Mondiale de lupte pentru cadeți de la Sarajevo, informează Agerpres.

În meciul decisiv pentru medalia de bronz, Ojog l-a învins pe kirghizul Samat Salpiev.

În primul tur, Ojog l-a întrecut pe polonezul Piotr Duk, dar a fost învins în optimi de belarusul Vadim Graciuhin. În recalificări, luptătorul român i-a învins pe rând pe croatul Jan Sirocic și pe slovacul Jozef Rohaly, înainte de a câștiga meciul pentru locurile 3-5 cu Salpiev.

La Sarajevo, în concursul de greco-romane, niciunul dintre sportivii antrenorilor Cătălin Matache și Victor Baciu nu au ajuns aproape de medalii: Marius Liviu Bulgar (42 kg) a fost învins în optimi, Valentin Boicu (46 kg) a pierdut în turul preliminar, Răzvan Arnăut (50 kg) a fost eliminat în recalificări după ce pierduse în sferturile de finală, Alexandru Trandafir (54 kg) a cedat în turul preliminar, Alexandru Vasile Dosoftei (63 kg) a fost întrecut în optimi, iar Lenard Istvan Berei (100 kg) a fost învins în optimi.