Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Marco Fu şi Ali Carter, primii semifinalişti la UK Championship

Marco Fu şi Ali Carter, primii semifinalişti la UK Championship

18 Dec 2008   •   02:58

Ali Carter (foto) şi-a asigurat prezenţa în semifinalele turneului de snooker UK Championship, după ce a câştigat meciul din sferturi cu Mark Williams în frame-ul decisiv. Williams a avut ocazia să încheie victorios, însă a avut parte de un contact defectuos între bile când a încercat să introducă în buzunar o bilă roşie uşoară, fapt ce i-a permis lui Carter să cureţe masa şi să obţină o victorie cu 9-8.
Marco Fu s-a calificat de asemenea în semifinale, după ce l-a învins pe Joe Perry cu 9-7, unde îl va întâlni pe Carter. Jucătorul din Hong Kong s-a răzbunat astfel pentru înfrângerea din runda a doua de anul trecut în faţa lui Perry. Cei doi s-au aflat acum la egalitate, 4-4, după prima sesiune, dar Fu a reuşit patru break-uri de peste o sută de puncte în cinci frameuri după pauză pentru a trece în avantaj. Perry a revenit în joc şi s-a apropiat la doar un frame, 8-7, dar Fu a închis meciul cu prima ocazie.