Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Medalii de aur şi argint pentru halterofilul Antoniu Buci, la CE de la Minsk

Medalii de aur şi argint pentru halterofilul Antoniu Buci, la CE de la Minsk

06 Apr 2010   •   23:17

Halterofilul român Antoniu Buci a câştigat medalia de aur la stilul aruncat şi argintul la total, marţi, la Campionatele Europene de la Minsk, la categoria 62 kilograme. La total, Buci (20 ani) a ocupat locul secund, cu 300 kg, devansat de turcul Erol Bilgin, 304 kg, dar înaintea azerului Zulfugar Suleimanov, 294 kg, informează Agerpres.

La aruncat, Buci a câştigat medalia de aur cu 165 kg, pentru 20 de grame, în faţa turcului Bilgin, care a ridicat şi el 165 kg, dar a cântărit 61,78 kg, faţă de 61,76 ale românului. Pe locul trei s-a clasat Suleimanov, cu 162 kg, iar pe 7 Veliciu, cu 151 kg.

La smuls, primul loc a revenit lui Bilgin, cu 139 kg, urmat de compatriotul său Bunyami Sezer, 136 kg, şi de Ghenadi Mahveienia (Belarus), 136 kg. Buci s-a clasat pe locul patru, cu 135 kg, iar Veliciu pe 6, cu 125 kg.