Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Ninel Miculescu, triplu medaliat cu aur la Campioantul European de haltere

Ninel Miculescu, triplu medaliat cu aur la Campioantul European de haltere

08 Apr 2010   •   01:17

Halterofilul român Ninel Miculescu a cucerit miercuri trei medalii de aur la categoria 69 kilograme, la Campionatele Europene de la Minsk. Miculescu a ocupat primul loc la smuls, aruncat, respectiv total.

La total, Miculescu a ocupat primul loc, cu 333 kg, urmat de rusul Mihail Gobeev, 319 kg, şi de turcul Mete Binay, 314 kg. La smuls, românul s-a impus cu 153 kg, în faţa turcului Binay, 149 kg, şi a rusului Gobeev, 148 kg, în timp ce la stilul aruncat a ocupat prima poziţie cu 180 kg, urmat de Gobeev, 171 kg, şi de moldoveanul Alexandru Spac, 168 kg.

Peformanţa lui Miculescu vine la o zi după ce Antoniu Buci a câştigat medalia de aur la stilul aruncat şi argintul la total, la categoria 62 kg.