Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Olandezul Tom Dumoulin a câștigat ediția cu numărul 100 a Turului Italiei

Olandezul Tom Dumoulin a câștigat ediția cu numărul 100 a Turului Italiei

28 Mai 2017   •   23:19

Ciclistul olandez Tom Dumoulin (Sunweb) a câștigat duminică Turul Italiei, prima victorie olandeză în 100 de ediții ale Il Giro, informează AFP.

În clasamentul final, Dumoulin l-a învins pe columbianul Nairo Quintana (Movistar), lider înaintea ultimei etape, care a încheiat al doilea. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat italianul Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), iar al patrulea a fost francezul Thibaut Pinot (FDJ).

Vincenzo Nibali este câștigătorul de anul trecut al Turului. Ediția din 2015 i-a revenit spaniolului Alberto Contador.

Ultima etapă, un contratimp între Monza și Milano, i-a revenit unui alt olandez, Jos van Emden (Lotto NL), cronometrat în 33 de minute 08 secunde. Acesta a fost mai rapid cu 15 secunde decât Dumoulin și cu 27 de secunde decât italianul Manuel Quinziato (BMC Racing).