Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Roxana Cocoş a cucerit două medalii de bronz la CE de haltere

Roxana Cocoş a cucerit două medalii de bronz la CE de haltere

09 Apr 2010   •   03:08

Halterofila română Roxana Cocoş a cucerit joi două medalii de bronz, la categoria 63 kilograme, la Campionatele Europene de la Minsk. La stilul aruncat, Cocoş a ratat argintul pentru 40 de grame, după ce a ridicat aceeaşi greutate ca rusoaica Ţarukaeva, dar a fost mai grea la cântar.

Cocoş a ocupat locul trei la total, cu 229 kg, după turcoaica Sibel Simsek, 244 kg, şi rusoaica Svetlana Ţarukaeva, tot 244 kg, dar mai grea la cântar. La aruncat primul loc a fost ocupat de Simsek, 134 kg, urmată de Ţarukaeva, 130 kg, şi Cocoş.

La smuls, pe prima poziţie s-a situat Ţarukaeva, cu 114 kg, urmată de Simsek, 110 kg, Marina Şainova (Rusia), 100 kg, şi Cocoş, 99 kg.

Bilanţul delegaţiei României la Europenele de la Minsk, unde nu mai are niciun sportiv în concurs, a fost de patru medalii de aur (3 Ninel Miculesc şi 1 Antoniu Buci), una de argint (Antoniu Buci) şi două de bronz.