Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Slalom super uriaş: Victorie pentru Nadia Fanchini. Românca Edith Miklos, abia pe locul 43

08 Dec 2008   •   12:58

Staţiunea Lake Louise din Canada a găzduit în acest weekend o etapă a Cupei Mondiale de schi alpin. Deşi nu era cotată ca favorită, învingătoare a fost italianca Nadia Fanchini, care la cei 22 de ani ai săi şi-a trecut în palmares cea dintâi victorie în Cupa Mondială la slalom super uriaş.
Podiumul a fost completat de Fabienne Suter din Elveţia şi de austriaca Andrea Fischbacher.
Singura reprezentantă a României în Cupa Mondială de schi alpin, Edith Miklos, a încheiat pe locul 43, după ce în urmă cu două zile căzuse la coborâre.
Clasată pe locul al nouălea, Lindsay Vonn din Statele Unite şi-a păstrat şefia în ierarhia generală.