Antena 3 CNN Sport Cupa Mondială Drogba şi-a fracturat antebraţul, dar ar putea juca totuşi la Cupa Mondială

Drogba şi-a fracturat antebraţul, dar ar putea juca totuşi la Cupa Mondială

Sursa foto: didier drogba
04 Iun 2010   •   16:34

Coasta de Fildeş îşi poate pierde principala armă la Cupa Mondială, după ce căpitanul şi golgeterul Didier Drogba s-a accidentatîn meciul amical câştigat de africani cu 2-0 în faţa Japoniei. Atacantul lui Chelsea a suferit o fractură a osului cubitus din antebraţ şi a fost dus de urgenţă pentru a primi îngrijiri medicale. Se pare, însă, că va putea să se refacă la timp pentru a juca în meciurile Coastei de Fildeş.
"Este o accidentare la cot, dar nu ştim cât de rea este situaţia. A fost dus direct la spital şi sper să primim repede un răspuns. Dacă e ceva grav, este foarte îngrijorător pentru că el este căpitanul nostru şi unul dintre cei mai buni atacanţi ai lumii.", declara după meci selecţionerul Coastei de Fildeş, Sven Goran Eriksson, potrivit Eurosport.
Coasta de Fildeş a câştigat meciul amical cu Japonia cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Tanaka în propria poartă în minutul 12 şi de Kolo Toure în minutul 80.