Antena 3 Sport Fotbal extern Cupa Confederaţiilor: Italia ? SUA 3-1. Un gol Daniele, două Giuseppe, trei Rossi (VIDEO)

16 Iun 2009   •   00:45
Sursa foto: Giuseppe Rossi

Intrat pe teren din postura de rezervă, Giuseppe Rossi a înscris de două ori şi a ajutat campioana mondială, Italia, să revină pe tabela de marcaj şi să câştige cu 3-1 primul ei meci de la Cupa Confederaţiilor, împotriva Statelor Unite ale Americii.

SUA, care au jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Ricardo Clark, au deschis scorul în prima repriză prin Landon Donovan. Giorgio Chiellini l-a faultat în careu pe Josmer Altidore, iar Donovan a transformat lovitura de pedeapsă.

Dar Italia a revenit în forţă în repriza secundă, când vârful lui Villarreal a înscris de două ori, iar Daniele de Rossi a punctat şi el. Lippi a făcut o mişcare de geniu în minutul 58, când l-a introdus pe Rossi în locul lui Gattuso, iar după un minut acesta a egalat cu un şut fenomenal. În minutul 72, Italia a preluat conducerea după şutul lui De Rossi, ca Giuseppe Rossi să stabilească scorul final în ultimele minute, cu un şut în forţă din careu.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal