Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League: Debut dificil pentru numele mari

Europa League: Debut dificil pentru numele mari

29 Iul 2011   •   00:51

Turul 3 preliminar al Europa League a adus şi primele nume importante din Spania, Italia sau Germania în competiţie, însă debutul acestora nu a fost deloc unul uşor. Dacă FSV Mainz a remizat acasă cu Gaz Metan Mediaş, Atletico Madrid a câştigat cu emoţii împotriva norvegienilor de la Stromsgodset, în timp ce Palermo a evitat în prelungiri un eşec ruşinos împotriva elveţienilor de la FC Thun.

Câştigătoarea trofeului în 2010, Atletico Madrid ţi-a început noua aventură europeană cu un succes la limită în faţa lui Stromsgodset. Pe un Vicente Calderon în care fanii spaniolilor au fost mai preocupaţi să le plătească poliţe „trădătorilor” Kun Aguero şi David De Gea, plecaţi la cele două echipe din Manchester, Jose Antonio Reyes a reuşit o dublă care părea să fi rezolvat problema calificării, însă golul lui Storflor din final păstrează o doză de interes pentru manşa secundă.

Finalista Cupei Italiei, Palermo, s-a văzut condusă pe teren propriu încă din minutul 6 de eleveţienii de la Thun, care au deschis scorul prin Luthi (foto). Slovenul Ilicic a egalat repede, dar oaspeţii au revenit în avantaj după reuşita lui Schneider din debutul părţii secunde. Sicilienii au suferit şi au aşteptat până în prelungirile partidei să evite un eşec ruşinos, salvarea fiind adusă de eternul Miccoli, care a înscris dintr-o lovitură liberă.

Cel mai clar succes al serii a fost obţinut de Sparta Praga, care s-au impus cu 5-0 în faţa lui FK Sarajevo (Bosnia). Un meci de neuitat pentru camerunezul Leony Kweuke, autorul unui hattrick senzaţional, Sionko şi Podany fiind autorii celorlalte goluri ale cehilor. Tot de cinci ori a înscris şi Rennes, francezii câştigând în deplasare la Metalurg Rustavi (Georgia) cu scorul de 5-2.

Retrogradată în liga a doua din Grecia ca urmare a implicării sale într-un scandal de meciuri trucate, Olympiakos Volos a câştigat de o manieră categorică în deplasarea din Luxemburg, acolo unde a întâlnit pe Differdange. Elenii sa-u impus cu 3-0 şi au mari şanse de a se lupta pentru un loc în grupele Europa League, dar situaţia echipei este departe de a fi clară în acest moment.

AEK Larnaca (Cipru), Aalesunds FK (Norvegia), Hapoel Tel-Aviv (Israel), Dinamo Tbilisi (Georgia), Omonia (Cipru), FC Bruges (Belgia) şi CD Nacional (Portugalia) au obţinut de asemenea victorii la cel puţin trei goluri diferenţă şi pot deja să-şi facă planuri pentru playoff-ul din Europa League.

Meciurile retur ale celui de-al treilea tur preliminar vor avea loc pe 4 august.