Antena 3 CNN Sport Fotbal extern FC Barcelona - Xerez 3-1. Catalanii menţin ritmul ridicat în La Liga (VIDEO)

FC Barcelona - Xerez 3-1. Catalanii menţin ritmul ridicat în La Liga (VIDEO)

Sursa foto: thierry henry
24 Apr 2010   •   21:45

Loviţi puternic de Inter Milano marţi, în Liga Campionilor, catalanii şi-au revenit în timp util şi au câştigat partida din Primera Division cu Xerez. Campionii au câştigat fără mari emoţii confruntarea de sâmbătă, în condiţiile în care au odihnit mai mulţi titulari pentru returul de foc din Ligă, cu Inter, de pe 28 aprilie.
Scorul de 0-0 a rezistat puţin în partida de pe Camp Nou. Jeffren, înlocuitorul lui Pedro, a marcat în minutul 14 după o pasă genială venită de la Xavi, cu un şut puternic pe lângă portarul Renan. Dominarea formaţiei "blaugrana" a continuat, iar Ibrahimovic l-a angajat în careu pe Henry, care a finalizat cu uşurinţă. La faza imediat următoare, în minutul 25, Xerez a recuperat un gol pe tabelă, iar Bermejo a înscris un gol de toată frumuseţea, la vinclu, după un contraatac ca la carte al echipei vizitatoare. Nu era, însă, decât un foc de paie. Scorul a devenit 3-1 pentru Barcelona în minutul 56, când Yaya Toure a pătruns în viteză în careu şi i-a centrat perfect lui Ibrahimovic, care nu putea rata din faţa porţii goale. Victoria pune presiune şi mai mare pe Real Madrid, care mai are doar patru etape pentru a recupera diferenţa de un punct care o desparte de catalani.