Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Italia-Brazilia 0-3. Sud-americanii îi trimit pe europeni acasă. SUA şi Brazilia merg în semifinale (VIDEO)

Sursa foto: fabiano
22 Iun 2009   •   00:31

O dublă a lui Luis Fabiano şi un autogol al lui Dossena au semnat sfârşitul deplasării italiene în Africa de Sud pentru Cupa Confederaţiilor. Echipa lui Dunga, cu doar o schimbare faţă de formaţia care a trecut de SUA, a fost prea mult pentru italieni, care au încasat trei goluri şi nu au avut răspuns.
Avertismentele au venit deja în primele şase minute, când Kaka a fost oprit în ultima clipă de Cannavaro.
Ocaziile însă au continuat să curgă pentru Selecao, în timp ce Italia a arătat foarte puţine.
Primul gol a venit cu 10 minute înainte de pauză, când dominarea clară a jocului a fost şi răsplătită pentru sud-americani.
Maicon a pătruns pe partea dreaptă şi deşi şi-a încercat norocul, şutul nu a fost unul tocmai reuşit, însă mingea ajunge la Luis Fabiano care are succes la colţul lung.
Cinci minute mai târziu, brazlienii dublează avantajul, prin acelaşi Fabiano, după o combinaţie între Robinho şi Kaka.
Când se apropia pauză vine şi golul trei, când Kaka îi trimite lui Robinho, a cărui pasă spre Ramires nu îşi atinge ţinta, dar balonul ajunge la Dossena, bagă mingea pe lângă Buffon în propria poartă.
Lippi, care îl introdusese pe Rossi înainte de pauză, a mai făcut o schimbare în repriza doi, cu Pepe în locul lui Montolivo.
Cu toate acestea Brazilia a continuat să dicteze ritmul, forţându-i pe italieni să îl aducă pe Gilardino pentru Toni .
În minutul 60, Italia are în sfârşit o ocazie, dar fără rezultat.

Italia: Buffon, Zambrotta, Cannavaro, Chiellini, Dossena, Pirlo, De Rossi, Montolivo (Pepe, 46), Camoranesi, Toni (Gilardino, 56), Iaquinta (Rossi, 40)

Brazil: Cesar, Maicon, Lucio, Juan (Luisao, 24), Andre Santos, Melo, Gilberto Silva (Kleberson, 84), Ramires, Kaka, Robinho, Luis Fabiano

În celălalt meci, SUA a produs o surpriză de proporţii, învingând Egipt cu 3-0, şi merge în semifinale datorită golaverajului mai bun. Golurile americanilor au fost reuşite de Charlie Davies, Michael Bradley şi Clint Dempsey.

Brazilienii termină grupa pe primul loc, cu 9 puncte, urmaţi de SUA, Italia şi Egipt.

În semifinale, Brazilia va întâlni Africa de Sud, în timp ce SUA va da piept cu naţionala Spaniei.

Italia-Brazilia 0-3
0-1 Brazil (Luis Fabiano, 37)
0-2 Brazil (Luis Fabiano, 43)
0-3 Brazil (Dossena og, 44)