Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Vaslui s-a calificat în semifinalele Cupei României, după 3-2 cu Oţelul Galaţi

Sursa foto: Foto: Mediafax
de M.T.    |    16 Mar 2012   •   10:52

FC Vaslui s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a câştigat cu 3-2 meciul disputat joi seară pe terenul campioanei Oţelul Galaţi.

Oaspeţii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, când Wesley a marcat din apropiere, după o centrare perfectă a lui Sânmărtean, aceiaşi jucători colaborând şi la faza golului de 0-2, înscris de brazilian în minutl 62.

Elevii lui Dorinel Munteanu au revenit senzaţional în doar două minute, prin reuşitele lui Antal, autorul unei execuţii splendide din interiorul careului, şi Iorga, acesta transformând penaltyul obţinut de Didi.

Cu şase minute înainte de final, vasluienii au dat lovitura decisivă, din Sânmărtean fiind jucătorul cu pasa decisivă, transformată în gol de N'Doye.

Echipa antrenată de Augusto Inacio se alătură astfel celor de la Dinamo, Rapid şi Gaz Metan Mediaş, care au obţinut deja calificarea în penultimul act al competiţiei. Tragerea la sorţi a acestei faze va avea loc vineri, de la ora 16, la Casa Fotbalului.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Sârghi, Perendija, Sălăgeanu - Filip, Neagu (Didi 63), Giurgiu - Iorga, G. Paraschiv (Pena 52), Stromajer (Antal 54)

FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - Anderson, N'Doye - Adailton (Stanciu 73), Wesley, Sânmărtean (Farkas 90) - Temwanjera (Yero Bello 75).