Antena 3 CNN Sport Vlad Stancu câștigă medalia de argint pentru România, în finala de 400 metri liber, la europenele de înot pentru juniori

Înotătorul român Vlad Stancu a obținut duminică medalia de argint în finala probei de 400 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de Înot de la Otopeni. Performanța vine după ce românul a cucerit aurul la 1.500 m liber și argintul la 800 m liber.

Sursa foto: FRNPM
de Mia Lungu    |    10 Iul 2022   •   19:12

Românul a făcut o cursă de conservare a energiei în primii 350 de metri în care nu a întors niciodată între primii 3.

Proba a fost condusă de la un capăt la celălalt de italianul Lorenzo Galossi, care a și câștigat medalia de aur.

Vlad Stancu a reușit un finiș deosebit de rapid, care l-a plasat la final pe locul 2, la egalitate perfectă cu polonezul Krzysztof Chmielewski, ambii fiind cronometrați cu timpul de 3:50,61 minute.

Românul sde 16 ani se calificase în finala probei de 400 m liber cu al patrulea timp și venea destul de obosit, după ce zilele trecute obținuse aurul la 1.500 m liber și argintul la 800 m liber.

Pentru România, aceasta a fost cea de a 9-a și ultima medalie la europeanul de junior ce s-a defășurat între 5 și 10 iulie la noul complex de natație din Otopeni.