Analiză OECD: Economiile mondiale îşi revin în 2010, iar China va fi "campioana"
Organizaţia pentru Cooperare Economică şi Dezvoltare apreciază că anul 2010 este aşteptat să aducă creştere şi redresare economică în toate regiunile lumii. Pentru primele 30 de state membre, printre care SUA şi Marea Britanie, previziunile de creştere au fost mărite de peste două ori: la 1.9% pentru anul următor de la 0.7%.
Cu toate acestea, organizaţia avertizează că statele bogate nu vor avea un parcurs lin.
Se notează că creşterea "a fost trasă înapoi de vânturi potrivnice substanţiale" şi va fi "modestă" o bună bucată de timp .
În plus chiar măsurile care ajută statele mai bogate să îşi revină prezintă riscuri pentru redresare. De exemplu se arată că Marea Britanie trebuie să vină cu un plan concret pentru a înlătura preocupările legate de stabilitatea finanţelor publice.
Principalul pericol pentru ţările bogate este şomajul. În SUA, OECD se aşteaptă ca rata de creştere a şomajului să fie mai mare decât numărul de locuri create în prima parte a anului viitor.
Iar pentru Uniunea Europeană, situaţia este şi mai rea: şomajul va continua să crească până în 2011.
Zona Euro va beneficia de o creştere de 0.9% în 2010 şi 1.7% în anul următor. Japonia ar trebui să profite de creşterea puternică din restul Asiei, dar cererea internă mică va limita activitatea economică - plus 1.8% pentru 2010 şi 2.0% în 2011 .
Pentru statele emergente este dat un pronostic cu totul diferit. China se poate aştepta la o creştere cu 10%, iar India cu peste 7%.
OECD crede că economia Braziliei va creşte cu cinci procente anul următor, după stagnarea din 2009.
Rusia, de asemenea, se apreciază că se va bucura de aceeaşi îmbunătăţire la anul.
Antena3.ro
- Şi-a ucis părinţii pentru bani
- Fostă barmaniţă, numită de PD-L şefă peste fo...
- Au căzut cu maşina în râu de la 100 de metri ...
- Alertă cu bombă la cazinoul din Constanţa
- Bataie pe mancare
- Sorin Roşca Stănescu: Eram foarte complexat î...
- Maşini tunate şi fete dotate, la salonul auto...
- Tolea îşi bagă copilul în spital. Saşa, în st...
- Lady Gaga şochează din nou
- Mircea Badea: Planul tenebros al lui Patriciu...
Topul Ştirilor din categoria News
- China se teme de o revenire a recesiunii 689 vizualizări
- Statul nu mai are bani de pensii. Ministrul Videanu îi îndrumă pe oameni către pensiile private (VIDEO) 673 vizualizări
- România ar putea cădea victimă crizei care devastează Grecia 363 vizualizări
- Băncile din Germania ar putea fi impozitate în funcţie de riscurile asumate 120 vizualizări
- Cehia poate adopta euro cel mai devreme în 2015 91 vizualizări


































Comentarii