Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Loredana Toma a cucerit trei medalii de argint la CE de haltere de la Tel Aviv

Loredana Toma a cucerit trei medalii de argint la CE de haltere de la Tel Aviv

de M.T.    |    07 Apr 2014   •   21:17

Loredana Toma a cucerit, luni, trei medalii de argint la categoria 57 de kilograme, la Campionatele Europene de haltere, competiţie care se desfăţoară în Israel, la Tel Aviv.

Românca a obţinut argintul la ambele stiluri, cu 96 kg la smuls şi 115 kg la aruncat, precum şi la total, cu 211 kg.

Toma a fost învinsă de rusoaica Elena Shadrina, care a obţinut medalia de aur cu un total de 212 kg (97 la smuls şi 115 la aruncat.

Medalia de bronz la total şi la aruncat a fost cucerită de britanica Zoe Smith, în timp ce ao altă sportivă din Rusia, Maria Lubina, s-a clasat a treia la smuls.

Primele medalii pentru România au fost cucerite, sâmbătă, de Florin Croitoru, la categoria 56 de kilograme, el obţinând aurul la smuls cu 122 kg şi la total cu 259 kilograme.