Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Lewis Hamilton a câştigat la Abu Dhabi. Primul abandon al sezonului pentru Vettel

Lewis Hamilton a câştigat la Abu Dhabi. Primul abandon al sezonului pentru Vettel

de M.T.    |    13 Noi 2011   •   17:47

Britanicul Lewis Hamilton a obţinut duminică cea de-a treia victorie din 2011, după ce a reuşit să câştige Marele Premiu de la Abu Dhabi, penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pilotul echipei McLaren, plecat de pe poziţia a doua a grilei de start, a profitat de abandonul campionului mondial Sebastian Vettel, care a avut o pană în chiar primul tur şi nu a mai putut reveni pe pistă.

Germanul, singurul pilot care reuşise să încheie toate cele 17 curse din acest an, se află la primul abandon de la cel înregistrat în 2010, la Marele Premiu al Coreei de Sud.

Hamilton a fost urmat în clasamentul cursei de la spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de britanicul Jenson Button (McLaren). Australianul Mark Webber (Red Bull) a încheiat al patrulea, în faţa brazilianului Felipe Massa (Ferrari).

Restul locurilor în puncte au fost ocupate de germanii Nico Rosberg, Michael Schumacher, ambii Mercedes GP, şi Adrian Sutil (Force India), britanicul Paul Di Resta (Force India) şi japonezul Kamui Kobayashi (Sauber).

În afara lui Vettel, alţi trei piloţi au fost nevoiţi să abandoneze: australianul Daniel Ricciardo (Hispania), elveţianul Sebastien Buemi (Toro Rosso) şi belgianul Jerome D'Ambrosio (Virgin).

Ultima etapă din acest an va fi Marele Premiu al Braziliei, care va avea loc pe 27 noiembrie.