Antena 3 CNN Sport Ungaria - România SCOR FINAL 0-0. Tricolorii pierd primul loc în grupă

Ungaria - România SCOR FINAL 0-0. Tricolorii pierd primul loc în grupă

04 Sep 2015   •   23:30
Reprezentativa României ocupă locul doi în grupa F, cu 15 puncte, după disputarea a şapte etape din preliminariile Campionatului European din 2016.

Înaintea meciului cu Ungaria de vineri, încheiat cu scorul de 0-0, România era lider, însă a pierdut această poziţie în urma victoriei Irlandei de Nord în faţa Insulelor Feroe.

Primul loc în grupă este ocupat de Irlanda de Nord, cu 16 puncte, urmată de România, cu 15 puncte, şi Ungaria, cu 12 puncte.

Finlanda este pe locul patru, cu şapte puncte, iar Insulele Feroe este pe locul cinci, cu şase puncte puncte.

Grecia a acumulat două puncte şi este ultima în grupă.

---

Minutul 90+2 - Meciul s-a terminat. Ungaria - România SCOR
 0-0

Minutul 81
- OCAZIE ROMÂNIA! Budescu a executat o lovitură liberă, de la 16 metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Minutul 78
- A DOUA SCHIMBARE ROMÂNIA A ieșit Sânmărtean, a intrat BUDESCU

Minutul 70 - A DOUA SCHIMBARE UNGARIA. A ieșit Nikolic, a intrat NEMETH

Minutul 69 - PRIMA SCHIMBARE ROMÂNIA. A ieșit Adi Popa, a intrat CHIPCIU

Minutul 63
- Keşeru şi Szalai primesc cartonaşe galbene, după un clinci.

Minutul 49
- OCAZIE ROMÂNIA! Torje a executat o lovitură liberă, din afara careului, direct în brațele lui Kiraly.

Minutul 45
- Pauză. Scor 0-0

Minutul 39 - OCAZIE ROMÂNIA! Sânmărtean i-a pasat lui Torje, acesta a trecut de doi jucători maghiari, a venit din bandă în zona centrală, a căutat colțul scurt, dar balonul a fost deviat în corner.

Minutul 36 - OCAZIE UNGARIA! Szalai a șutat de la 30 de metri, dar Tătărușanu a boxat cu pumnul în lateral.

Minutul 24 - Schimbare în echipa Ungariei. A ieșit Juhasz, accidentat, a intrat GUZMICS.

Minutul 21 - Adi Popa primeşte cartonaş galben pentru un fault din spate asupra lui Elek.

---

Echipele de start:

Ungaria: Kiraly - Fiola, Juhasz, Kadar, Leandro - Stieber, Elek, Toszer, Dzsudzsak - Szalai, Nikolic. Selecţioner: Bernd Storck

România: Tătăruşanu - Papp, D. Grigore, Chiricheş, Raţ - Prepeliţă, Hoban - Adr. Popa, Sânmărtean, Torje - Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu

---

Meci important pentru România. Tricolorii joacă vineri seară împotriva selecţionatei Ungariei, începând cu ora 21:45. Meciul este extrem de important şi contează pentru Campionatul European din 2016

O victorie în acest meci ar putea asigura calificarea României la competiţia din Franţa de anul viitor.

Oricum, România este lider în grupa F. Tricolorii au reuşit să acumuleze 14 puncte, cu 3 peste fotbaliștii maghiari și au doar un singur gol primit.

România și Ungaria s-au întâlnit de 25 de ori până acum în istorie. Maghiarii au câștigat de 12 ori, 7 partide s-au încheiat la egalitate în timp ce România are doar 6 victorii.