Antena 3 CNN Conferinţe Conferinţele România Inteligentă Bistriţa, Capitala Handbalului Românesc în acest weekend. "Finala va avea loc între Dinamo Bucureşti şi Minaur Baia Mare"

Bistriţa, Capitala Handbalului Românesc în acest weekend. "Finala va avea loc între Dinamo Bucureşti şi Minaur Baia Mare"

A.E.D.
2 minute de citit Publicat la 19:06 22 Aug 2025 Modificat la 19:15 22 Aug 2025
Emil Radu Moldovan, preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud şi Adrian Ursu, jurnalist la Antena 3 CNN. Sursa foto: captură video Antena 3 CNN

Un super-eveniment sportiv plasează județul Bistrița-Năsăud în centrul atenției în acest weekend: Supercupa României la handbal. 3.000 de oameni care iubesc această competiție se vor reuni pentru a-i aplauda și încuraja pe sportivi, iar Antena 3 CNN este prezentă la Bistrița pentru a promova performanța. Finala va avea loc între Dinamo Bucureşti şi Minaur Baia Mare, iar sâmbătă, începe Supercupa la fete, unde vor participa sportivele de la CSM Bucureşti, Corona Braşov, Minaur Baia Mare şi Gloria Bistriţa.

Totodată, de astăzi, de la ora 18:00 va începe Conferința România Inteligentă "Bistrița-Năsăud, Poarta Transilvaniei, drumul spre valori autentice prin cultură și sport". Aceasta va avea loc în Sala de ședințe a Primăriei și Consiliului Local Bistrița, Piața Centrală nr. 6, Bistrița, și va fi moderată de Adrian Ursu, jurnalist la Antena 3 CNN.

Înainte de această conferinţă importantă Adrian Ursu l-a avut ca invitat pe preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan, la "Decisiv". Oficialul a făcut dezvăluiri importante despre competiţiile importante din aceste zile. 

Ţinutul Bistriţei, o regiune cu tradiție, natură exuberantă și patrimoniu istoric fascinant, are şi o legătură specială şi cu ceea ce înseamnă performanţa. Avem Super Cupa României, avem în sală, deja, echipe la încălzire. În aceste zile se întâlnesc cei mai buni handbalişti din România, aici, la Bistriţa, unde se mută Centrul de Excelenţă în Handbal.

"Mă bucur şi vă mulţumesc... Pentru patru zile, Capitala Handbalului Românesc este la Bistriţa. Este a doua zi la Super Cupa de Handbal la Masculin - aici avem trofeul pentru băieţi. În spatele nostru, campionii noştri de la Dinamo se încălzesc. Finala va avea loc între Dinamo Bucureşti şi Minaur Baia Mare", a declarat Emil Radu Moldovan, preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, în cadrul emisiunii "Decisiv" de la Antena 3 CNN. 

De mâine începe Supercupa la fete: cu prezenţa CSM Bucureşti, Corona Braşov, Minaur Baia Mare şi Gloria Bistriţa. La fete sunt prezente şi fetele noastre de la CS Gloria Bistriţa.

"Şi acolo e cea mai mare încărcătură emoţională? Şi în tribune vor fi cei mai mulţi susţinători", a spus Adrian Ursu, jurnalist Antena 3 CNN.

"Deci, or să fie şi tribunele pline, pentru că suntem... cred că singurul club din România care jucăm în cel de-al doilea an cu sala de 3.000 de locuri, sold out din abonamente. Adică nu mai sunt nici măcar abonamente, la vânzarea de bilete nu mai poate fi vorba", a precizat Emil Radu Moldovan, preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Sala de la Bistriţa a devenit mai mult decât un simplu loc unde se întâmplă competiţii sportive, a devenit un Centru de Excelenţă, are un centru de recuperare extrem de performant. 

"Din august, aşa cum bine aţi spus: Capitala Handbalului Feminin Juvenil se va muta la Bistriţa, pentru că, pe lângă CNOPJ-ul, care este acum, va veni şi CNOPT-ul, adică: tinerele speranţe din handbalul feminin – vom avea trei echipe naţionale, la nivel de J3, J2, J1, plus under 19, tineretul. Şi va fi un centru de excelenţă în handbal feminin, pe modelul, dacă vreţi, al Luceafărului, unde au crescut Gică Petrescu, Hagi, Sabău şi mulţi alţi fotbalişti, care ne-au scos pe străzi după performanţele pe care ei le-au făcut", a mai afirmat oficialul în cadrul interviului oferit în direct la "Decisiv", de la Antena 3 CNN.

Citește mai multe din Conferinţele România Inteligentă
» Citește mai multe din Conferinţele România Inteligentă
TOP articole