Grupul german Rheinmetall va deschide astăzi cea mai mare fabrică de muniție din Europa, lângă orașul german Hanovra, transmite Bloomberg, potrivit publicației „Europeiska Pravda”.
Directorul general al Rheinmetall, Armin Papperger, ministrul de finanțe al Germaniei și vicecancelarul Lars Klingbeil, ministrul apărării Boris Pistorius și secretarul general al NATO, Mark Rutte, intenționează să participe miercuri, 27 august, la ceremonia oficială de deschidere a fabricii din Unterlüß, situată în apropierea orașului Hanovra.
Rheinmetall a început construcția fabricii la începutul anului 2024, iar deschiderea era planificată pentru sfârșitul primăverii sau începutul verii anului 2025.
Fabrica de muniție a intrat în faza de testare operațională în al doilea trimestru al anului 2025 și va avea o capacitate de producție de până la 350.000 de proiectile pe an, urmând să devină complet operațională în 2027.
Fabrica va crea peste 500 de locuri de muncă
Noul complex industrial este format din două clădiri: una destinată producției de obuze de artilerie de 155 mm, iar cealaltă pentru încărcare, asamblare și ambalare.
Investiția totală în proiect se ridică la aproximativ 500 de milioane de euro, iar fabrica va crea peste 500 de locuri de muncă. Rheinmetall intenționează, de asemenea, ca începând cu 2026, să înceapă producția de artilerie cu rachete în aceeași locație.
Anterior, s-a scris că Rheinmetall va construi în Bulgaria două fabrici pentru producția de praf de pușcă, obuze de artilerie și drone.
În timpul iernii, Rheinmetall a semnat un acord cu două companii de stat din Lituania – compania energetică Epso-G Invest și uzina de armament din Giraite – pentru crearea unui joint venture care va construi o fabrică de muniție de artilerie de 155 mm, cu o valoare estimativă inițială de 260 milioane de euro.
De asemenea, s-a relatat că Rheinmetall a cerut accelerarea proiectului franco-german de tancuri MGCS (Main Ground Combat System).