Întâlnirea lui George Simion, candidat la Președinția României, cu românii din Londra a fost întreruptă de un susținător al lui Nicușor Dan, care a strigat în favoarea primarului Capitalei. Incidentul a generat tensiuni, iar bărbatul a fost scos afară și bruscat de organizatori. Un martor la întâlnire susține că Simion "și-a bătut joc de comunitatea din Anglia care l-a votat", după ce "ar fi stat doar două minute" cu oamenii care au condus ore întregi ca să îl vadă și să facă fotografii cu el.
În video-ul postat pe Facebook se aude cum susținătorul lui Nicușor Dan întrerupe un discurs al unei membre AUR care spune că partidul mai are o săptămână să se mobilizeze, strigând: "pentru Nicușor!".
Mulțimea începe apoi să îl huiduie, iar cei din sală încearcă să îl dea afară, mulțumindu-i "frumos pentru prezență". Bărbatul protestează, spunând că este loc public și că are dreptul să fie acolo, însă este bruscat în continuare de cei care reușesc în cele din urmă să îl scoată din sală.
Odată ieșit cu forța din sală, bărbatul întreabă de ce a fost dat afară. "Am spus doar România - Uniunea Europeană", le spune acesta simpatizanților AUR de afară.
Unul dintre susținătorii AUR îi explică apoi faptul că afișul cu Uniunea Europeană pe care l-a arătat este contrar convingerilor oamenilor prezenți la întâlnire.
"Deci v-ați strâns împotriva Uniunii Europene, voi care sunteți în Europa. Marș în Rusia!", le-a strigat susținătorul lui Nicușor Dan înainte de a pleca.
George Simion fuge de votanții din Anglia
Un participant la întâlnirea lui Simion cu românii din Anglia suține că acesta fuge de votanții care au venit să îl sprijine.
"A stat două minute la o întâlnire. Oamenii au condus 3-6 ore ca să se întâlnească cu el. A ieșit, a fugit prin spate, era să dea peste un om. Și-a bătut joc de toată comunitatea din Anglia care l-a votat".
În imagini se vede cum Simion pleacă de la întâlnire într-o mașină galbenă, aproape trecând peste oamenii care voiau să facă o fotografie cu el.
"Dă-te jos și fă poze cu oamenii, că trebuie să fii președinte! Fugi pe ușa din spate!", îi reproșează un bărbat.
A făcut senzație Simion la Londra. pic.twitter.com/5LpLODSQ43
— Radu Buzăianu (@buzzaianu) May 10, 2025
Simion le-a cerut, sâmbătă dimineață, susținătorilor sai "să nu se mai certe cu ceilalţi", împărțind românii între "ai lui" și restul, cei care nu sunt de acord cu el.
Apelul a fost făcut într-un apel video înregistrat în avion în drum spre Londra, în care le spune alegătorilor săi că "ne-au făcut fasciști, sunt homofobi, sunt rasiști. Sunt exact ceea ce ne acuză că am fi noi".