Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Raliul Dakar. Sainz câştigă etapa a zecea şi se distanţează în clasament

Raliul Dakar. Sainz câştigă etapa a zecea şi se distanţează în clasament

Sursa foto: carlos sainz
13 Ian 2010   •   10:16

Carlos Sainz impresionează, în continuare, în Raliul Dakar 2010. Spaniolul s-a impus şi în runda a zecea, între localităţile La Serena şi Santinago, şi şi-a extins avansul în clasamentul general în faţa urmăritorului principal, Nasser Al-Attiyah, la zece minute. Doar patru etape au mai rămas de disputat din ediţia de anul acesta a competiţiei, desfăşurată pe teritoriile Argentinei şi statului Chile.
Traseul celei de-a 10-a etape a competiţiei a fost unul de 234 de kilometri, iar cursa de la clasa auto a fost câştigată, la doar 28 de secunde de locul doi, de Carlos Sainz într-un automobil Volkswagen. Al doilea a fost francezul Stephane Peterhansel, iar pe locul trei s-a clasat americanul Mark Miller, la 1 minut şi două secunde de Sainz, conform Eurosport.
Cel mai rău din această cursă a ieşit Al-Attiyah, din Qatar, care a terminat al patrulea şi se află la peste zece minute de Sainz în clasamentul general.