Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Handbal masculin: România, calificată în ultimul tur al preliminariilor Campionatului European din 2018

10 Apr 2016   •   20:26

Naţionala masculină de handbal a României s-a calificat în ultimul tur al preliminariilor Campionatului European din 2018, duminică, după ce a învins Israelul cu scorul de 32-21 (17-10), în Sala Sporturilor din Călăraşi, în manşa secundă a play-off-ului.

Tricolorii au câştigat şi meciul tur, cu scorul de 30-27 şi vor face parte din a patra şi ultima urnă valorică la tragerea la sorţi.

Echipa antrenată de Aihan Omer a început bine partida, spre deosebire de partida tur, şi a condus cu 3-1 (min. 5) şi 4-2 (8), iar apoi diferenţa a crescut la patru goluri, 7-3 (13). În min. 23, scorul era de doar 11-10 pentru România, dar tricolorii au dominat finalul de repriză şi la pauză scorul era de 17-10.

Naţionala noastră şi-a păstrat diferenţa în partea secundă, iar în ultimele minute şi-a mărit avansul pe tabelă, de la 27-20 (55) la 32-20 (59), scorul final fiind de 32-21 pentru România.

Fostul mare portar român Alexandru Buligan face parte din staff-ul tehnic al echipei israeliene, condus de suedezul Per Carlen.

Tragerea la sorţi a grupelor preliminare va avea loc pe 14 aprilie, la Dubrovnik (Croaţia). Vor şapte grupe a câte patur echipe, iar primele două formaţii, precum şi cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la turneul final, programat în Croaţia, în perioada 12-28 ianuarie 2018.

Sursa: Agerpres.ro.