Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Constanţa a părăsit Liga Campionilor cu fruntea sus, după 26-27 la Veszprem

HCM Constanţa a părăsit Liga Campionilor cu fruntea sus, după 26-27 la Veszprem

03 Apr 2010   •   21:23

Învinsă în tur la Buzău cu 23-27, de MKB Veszprem, HCM Constanţa a pierdut şi partida retur din deplasare, la un singur gol, şi a fost eliminată astfel din optimile Ligii Campionilor. Campioana României a părăsit însă competiţia cu capul sus, după ce fosta formaţie a lui Marian Cozma a învins cu 27-26 la Veszprem.

Gazdele au condus cu 12-3 în minutul 22 şi cei 6.000 de fani din tribune cu siguranţă nu aveau să ia parte la o surpriză. HCM a recuperat treptat şi a reuşit să limiteze porporţiile scorului, având o repriză secundă mult mai bună.

Marcatorii HCM Constanţa au fost Toma 9 goluri, Csepreghi 5, Dimache 4, Mocanu 2, Sabou 2, Mureşan 2, Buricea 1, Pavlovici 1, în timp ce pentru MKB Veszprem s-au remarcat Perez 6 goluri, Eklemovic şi Sesum, câte 5.

MKB Veszprem s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, urmând să joace între 21-25 aprilie turul, respectiv 28 aprilie - 2 mai returul.