Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal HCM Constanţa a realizat eventul, după ce s-a impus şi în finala Cupei României

HCM Constanţa a realizat eventul, după ce s-a impus şi în finala Cupei României

27 Mai 2011   •   22:06

HCM Constanţa a câştigat vineri seara Cupa României la handbal masculin, după ce a învins în finală pe Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 38-25.

Partida, desfăşurată la Drobeta Tr. Severin, a fost echilibrată doar în prima repriză, al cărei rezultat a fost 17-13 în favoarea constănţenilor. Echipa de la malul mării s-a dezlănţuit însă în startul părţii secunde, când a reuşit să-şi mărească avansul constant, şi apoi a gestionat excelent finalul.

În urma victoriei de vineri, HCM a realizat eventul, după ce câştigase şi titlul naţional. Este pentru a doua oară în istoria clubului constănţean când realizează dubla campionat-cupă.

Învinsa din finala Cupei României, Pandurii Tg. Jiu, va evolua în viitoarea ediţie a Cupei Cupelor.