Antena 3 Sport Alte sporturi Handbal HCM Constanţa, înfrângere fără drept de apel în Liga Campionilor: 21-31 cu Veszprem

de M.T.    |    10 Feb 2013   •   11:29

HCM Constanţa a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de formaţia maghiară MKB Veszprem, scor 21-31, în etapa a opta din grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Înainte de partida dintre cele două echipe, Marian Cozma, de la moartea căruia au trecut patru ani, a fost omagiat de fanii echipei maghiare, care au aprins lumânări la statuia fostului pivot al lui Veszprem şi al naţionalei României.

Meciul nu a avut practic istoric. HCM s-a aflat în joc doar în primele zece minute, perioadă la finalul căreia se afla în avantaj (4-3), însă, odată ci trecerea timpului, gazdele au preluat iniţiativa, astfel că la pauză scorul arăta 14-11 în favoarea lui Veszprem.

Partida s-a rupt definitiv în debutul părţii secunde, când handbaliştii maghiari s-au desprins la şapte goluri, pentru ca diferenţa să crească până la zece goluri în minutul 39 (22-12).

Veszprem şi-a păstrat avansul până la finalul întâlnirii şi continuă să se afle pe primul loc în grupa B, cu punctaj maxim după opt jocuri.

De cealaltă parte, campioana României a strâns doar 4 puncte, la fel ca IK Savehof şi Celje Pivovarna Lask.

Cu patru goluri marcate, sârbul Dalibor Cutura a fost cel mai bun realizator al constănţenilor, în timp ce de la gazde s-au remarcat Csaszar (9 goluri) şi Jamali (6 goluri).

HCM va juca următorul meci pe 16 februarie, în Slovenia, împotriva celor de la Celje.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal