Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Meci în memoria lui Marian Cozma: HCM Constanţa - Veszprem 23-27, în manşa tur a optimilor Ligii Campionilor

28 Mar 2010   •   18:53

HCM Constanţa a pierdut manşa tur din optimile Ligii Campionilor împotriva lui MKB Veszprem, scor 23-27, la capătul unui meci precedat de momente dedicate lui Marian Cozma şi în care a fost egala maghiarilor timp de 50 de minute.

În debutul partidei, 2000 de fani, români şi unguri, au scandat numele lui Marian Cozma, pivotul român de la Veszprem care a fost ucis pe 8 februarie 2009 într-un restaurant din oraşul maghiar. Tatăl fostului sportiv a fost şi el prezent la meci, dând lovitura de începere a partidei.

Partida retur va avea loc în 3 aprilie, la Veszprem, de la ora 18.15. Câştigătoarea dublei manşe se va califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, programate tot în sistemul tur-retur, între 21-25 aprilie (turul), respectiv 28 aprilie-2 mai (returul).

Au marcat:
HCM - Toma 9 goluri, Csepreghi 4, Băiceanu 2, Buricea 2, Sabou 2, Sadoveac 1, Mureşan 1, Adzici 1, Schuch 1.

Veszprem - Gulyas 4 goluri, G. Ivancsik 4, Sulici 4, Terzici 4, Eklemovici 3, Korazija 2, Sesum 2, Perez 2, Vilovski 1, T. Ivancsik 1.