Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România, învinsă clar de Serbia în preliminariile Euro 2018 la handbal masculin

România, învinsă clar de Serbia în preliminariile Euro 2018 la handbal masculin

07 Mai 2017   •   22:50

Selecţionata României a fost învinsă de puternica naţională a Serbiei cu scorul de 27-22 (16-13), duminică seara, în Sport Centar Mladost "Jezero" din Kragujevac, într-un meci din Grupa a 2-a a preliminariilor EURO 2018 la handbal masculin

Serbia s-a impus din nou, fără emoţii de data aceasta, după ce câştigase joi şi la Baia Mare, cu 23-22, graţie unui gol marcat în ultima secundă.

Gazdele s-au desprins repede pe tabelă, având 3-1 (min. 5), 5-2 (6), dar în minutul 9 scorul era egal din nou, 6-6. Serbia a punctat de patru ori la rând şi s-a dus la 10-6 (16). La 11-7, România a avut două minute doi jucători în plus dar nu a reuşit să marcheze, iar Serbia şi-a mărit avansul de pe tabelă la şase goluri, 14-8 (23). Tricolorii au redus din ecart până la pauză, când scorul era de 16-13 pentru sârbi.

În min. 33, diferenţa de pe tabelă era minimă, 16-15, dar România nu a rezistat şi a încasat patru goluri la rând, 20-15 (39). Până la final, jucătorii antrenaţi de spaniolul Xavier Pascual nu au reuşit să se apropie la mai puţin de patru goluri, Serbia învingând cu 27-22.

Au evoluat echipele:
Serbia: Strahinja Milic, Vladimir Cupara - Rade Veljko Indjic, Zarko Sesum (3 goluri), Darko Djukic (5), Petar Nenadic (3), Bogdan Radivojevic (2), Dobrivoje Markovic (3), Petar Djordjic (4), Rastko Stojkovic (1), Nemanja Ilic (1), Nemanja Zelenovic (3), Drasko Nenadic, Mijajlo Marsenic (1), Marko Vujin (1), Alexandar Stanojevic. Selecţioner: Jovica Cvetkovic.
România: Mihai Popescu, Ionuţ Iancu - Georgică Cîntec, Marius Mocanu (3), Ionuţ Ramba (1), Andrei Mihalcea (2), Demis Grigoraş (1), Valentin Ghionea (2), Dan Racoţea, Marius Sadoveac (3), Alexandru Csepreghi (2), Radu Lazăr (1), Cristian Fenici (2), Chike Osita Onyejekwe (4), Dan Andrei Savenco, Răzvan Pavel (1). Selecţioner: Xavier Pascual Fuertes.

Au arbitrat slovacii Peter Brunovsky şi Vladimir Canda, iar delegat EHF a fost Victor Poladenko (Rusia).

În alt meci jucat duminică, Polonia şi Belarus au terminat la egalitate, 27-27.

În clasament, pe primul loc se află Serbia, cu 6 puncte, urmată de Belarus, 5 puncte, România, 4 puncte, Polonia, 1 punct.

România mai are de jucat două meciuri, cu Belarus acasă, pe 15 iunie, şi cu Polonia, în deplasare, pe 18 iunie.

Primele două clasate şi cea mai bună formaţie de pe locul al treilea în cele şapte grupe se vor califica la turneul final din Croaţia, programat între 12 şi 28 ianuarie 2018. România nu s-a mai calificat la Campionatul European de 22 de ani.

Sursă: Agerpres