Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Livorno - Inter 0-2. Echipa lui Chivu defilează spre încă un titlu în Serie A (VIDEO)

Sursa foto: diego milito
01 Noi 2009   •   19:09

Internazionale Milano s-a distanţat la şapte puncte în faţa plutonului în Serie A după disputarea meciurilor din etapa a XI-a a campionatului Italian. Ajutaţi de înfrângerea lui Juventus cu Napoli şi semieşecul Sampdoriei cu Bari, milanezii au învins fără să se întrebuinţeze prea mult la Livorno şi Serie A pare, deja, un campionat rezolvat. Chivu nu a jucat duminică, fiind suspendat.
Formaţia lui Jose Mourinho nu a avut o primă repriză foarte reuşită la Livorno, iar în minutul 45 l-a trimis în teren pe camerunezul Eto'o, ţinut rezervă în vederea partidei din Liga Campionilor de la Kiev, cu Dinamo. Cel care a deschis scorul a fost, însă, argentinianul Diego Milito, care a finalizat o acţiune de atacant pursânge cu un şut pe jos din afara careului care l-a învins pe Benussi. Inter conducea din minutul 49, iar spiritele se calmau pe banca "nerazzurilor". Până la final, Inter a arătat un joc economicos, care a mai adus totuşi un gol din gheata lui Maicon. Brazilianul a finalizat în minutul 80 o acţiune frumoasă a lui Vieira, iar scorul final a fost 2-0, Mourinho putându-se gândi acum cum să remedieze situaţia din grupa din Liga Campionilor, unde Inter are trei remize şi puncte în trei meciuri.