Antena 3 CNN Sport Maşina lui Mick Schumacher s-a rupt în două, după un grav accident la cursa Formula 1 de la Monaco

Începută cu 3 amânări a startului și o întârziere de peste o oră, cursa de Formula 1 de la Monaco a fost întreruptă din nou astăzi, după ce monopostul pilotului echipei Haas, Mick Schumacher, s-a rupt în două, după ce s-a izbit de un perete de protecție.

Sursa foto: YouTube
de Alin Tarnovschi    |    29 Mai 2022   •   18:28

Pilotul german e în afara oricărui pericol.

Mick Schumacher s-a izbit de parapet în virajul 15, din zona piscinei, după ce a părut că a pierdut controlul monopostului său fără un motiv evident.

După ce mașina s-a izbit de peretele de protecție, șasiul acesteia s-a rupt în două aproximativ la jumătate, puțin în spatele cockpit-ului. Din fericire pilotul germa a reușit să iasă nevătămat din vehicol, notează Mediafax.

După 2 tururi de circuit parcurse în spatele safety car-ului, directorul cursei a decis instituirea steagului roșu, și deci întreruperea cursei, din cauza avarierii peretelui de protecție.

În momentul întreruperii cursei, se parcurseseră 30 de tururi și mai erau în urmă 47. Ordinea la vârful cursei la monentul intrării pe linia boxelor era Perez, Sainz, Verspappen, Leclerc, Russel.

Pentru cei de la Haas cursa de astăzi s-a încheiat, după ce și Kevin Magnussen s-a retras din cursă.