Pământul s-a zguduit, iar cerul s-a înnegriit joi în poligonul de lângă comuna Râfov, din Prahova. A fost o explozie de proporţii care s-a auzit de la zeci de kilometri, Din fericire, a fost una controlată. Pirotehniştii de la ISU Prahova au detonat toată muniţia de război descoperită de la începutul anului.
Aproape 170 de piese de muniţie din cel de-al doilea război mondial, printre care proiectile de artilerie, grenade şi cartuşe, au fost îngropate adânc în pământ. Pirotehniştii s-au asigurat că pe o rază de cel puţin 500 de metri nu sunt oameni sau animale, după care au detonat muniţia de razboi. Au folosit aproape 50 de kilograme de trotil.
Pirotehnişti spun că în urma demolărilor şi excavăriilor de pe şantierele de construcţii din ultima perioadă au fost descoperite foarte multe proiectile de război. Specialiştii spun că muniţia ar fi putut provoca adevărate tragedii dacă nu ar fi intervenit pirotehniştii. În anii anteriori, mai mulţi prahoveni au suferit răni grave după ce grenadele găsite au explodat din cauza manevrării greşite.
Antena 3
Prahova. Muniţia din al doilea război mondial detonată de pirotehnişti
-
Explozie într-un bloc din Timişoara, soldată cu un rănit
05 Oct, 08:20 | 2 comentarii
-
Ce face băutura din om. A lovit oamenii care încercau să îl ajute şi a rupt o targă
26 Mai, 22:31 | 0 comentarii -
Gorj: Inundaţiile au distrus zeci de gospodării şi peste 50 de hectare de culturi
26 Mai, 21:55 | 0 comentarii -
Bistriţa: Fostul poliţist care a accidentat mortal o elevă pe o trecere de pietoni a fost arestat
26 Mai, 20:47 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Ceremonia de înhumare a lui Nyiro ar urma să aibă loc. Liderul Partidului Civic Maghiar: Nu mai trăim în comunism
26 Mai, 19:25 | 0 comentarii -
Primăria, operatorii de salubrizare şi ApaNova susţin că sunt pregătiţi să intervină, dacă este nevoie
26 Mai, 19:18 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5





