Antena 3 CNN Politică Alegeri prezidenţiale 2025 George Simion a fost reclamat la CNDC pentru postarea în care îi discriminează şi ameninţă pe românii „bezmetici” care îl critică

George Simion a fost reclamat la CNDC pentru postarea în care îi discriminează şi ameninţă pe românii „bezmetici” care îl critică

Mia Lungu
3 minute de citit Publicat la 18:53 12 Mai 2025 Modificat la 08:01 13 Mai 2025
Candidatul din turul doi la alegerile prezidențiale 2025, George Simion. Sursa foto: Hepta/ Alex Nicodim/ Anadolu/ Abaca Press

Parlamentari USR sesizează Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării în legătură cu postarea liderului AUR, George Simion, în care acesta îi acuză pe criticii lui că par „bezmetici, iraţionali şi total nedispuşi” că accepte că lumea nu este doar aşa cum o văd ei, potrivit Agerpres.

Sesizarea este făcută de parlamentarii USR din Comisiile pentru cercetarea abuzurilor, reiese dintr-un comunicat transmis, luni, de Uniunea Salvaţi România.

„Domnul Simion trăieşte sentimente profund totalitare în visul său însetat de putere. Viziunea dumnealui nu este despre o Românie modernă sau democraţie, ci despre eliminarea adversarilor incomozi şi a vocilor independente. Astfel de instincte trebuie oprite din faşă, nu încurajate la conducerea României sau în Parlament. Atunci când masca marketingului pică, rămâne pe faţa domnului Simion doar promisiunea violenţei şi a unei dictaturi mascate în vorbe frumoase. Astăzi e limpede: domnul Simion detestă democraţia şi libertatea”, a apreciat liderul senatorilor USR, Ştefan Pălărie.

„Lasă a se înţelege că, după 19 mai, se va ocupa de cei care au altă opinie”

În sesizarea depusă la CNCD, parlamentarii USR invocă postarea intitulată „Ce mă fac cu voi?” publicată duminică de liderul AUR, candidat la alegerile prezidenţiale. Conform USR, George Simion „proferează o serie de acuzaţii” la adresa unor persoane publice şi site-uri de presă şi „îşi fundamentează discursul pe împărţirea discriminatorie” a cetăţenilor cu drept de vot în două categorii: susţinătorii săi, respectiv susţinătorii contracandidatului, pe care îi numeşte „bezmetici” sau „iraţionali”.

USR îi mai reproşează preşedintelui AUR că, prin formulările utilizate, „instigă la ură în repetate rânduri şi lasă a se înţelege” că, după 19 mai, „se va ocupa de cei” care au altă opinie.

„Când minţi 40.000 de români cu nişte contracte imobiliar-electorale, eşti un demagog escroc. Probabil cel mai mare din câţi au fost după 1989. Dar, când spui unui întreg popor că te vei ocupa de toţi cei care au altă părere decât tine, eşti cu siguranţă un anarhist decis să devină dictator. De data aceasta, George Simion nu se mai poate ascunde după imunitatea unor declaraţii aşa-zis politice. Anticorpii statului - instituţii şi legi - trebuie să-i dea un răspuns pe măsură şi să apere societatea”, precizează deputata USR Diana Stoica.

„Astfel de ameninţări nu trebuie tolerate de instituţiile statului”

USR menţionează că, prin afirmaţiile făcute, preşedintele AUR a încălcat mai multe prevederi din OG 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare. Este vorba de încălcarea art. 2 alin. (1) şi (4), în condiţiile în care George Simion "a discriminat, discreditat şi jignit o categorie largă" de persoane care şi-au manifestat public susţinerea politică faţă de candidatul independent Nicuşor Dan. Pe de altă parte, este încălcat art. 15 din OG 137/2000, dat fiind că preşedintele AUR "a manifestat un comportament public care viza atingerea demnităţii, prin umilirea şi desconsiderarea grupului de persoane" care îl susţin pe contracandidatul său.

„Dacă a fost un candidat atacat în această campanie, cu minciuni şi calomnii, acesta a fost Nicuşor Dan, nicidecum George Simion. Însă George Simion este cel care se lansează în ameninţări ce aduc aminte de perioada legionară. Cum se va ocupa 'individual' de cei care au altă opinie decât el? La fel ca atunci? Astfel de ameninţări nu trebuie tolerate de instituţiile statului şi am încredere că vor fi şi sancţionate la urne de români”, afirmă deputatul USR Ciprian Rigman.

Într-o postare publicată duminică pe blogul său, liderul AUR scrie că o parte dintre criticii săi, deşi se pretind „educaţi, civilizaţi, europeni„ demonstrează „exact contrariul”. El menţionează că a făcut apel la susţinătorii lui să nu se implice în fenomenul „dezbinării” românilor, ci „să dea doar mesaje” pozitive". Pe de altă parte, se întreabă ce va face „individual, nu în grup” cu oponenţii săi, după ce va câştiga alegerile.

„Eu trebuie, din 19 mai, să fiu şi preşedintele vostru. Şi abia asta mă nelinişteşte. Majoritatea sunteţi colegii mei de generaţie / educaţie / aspiraţii. Dar nu ştiu ce voi face cu voi, păreţi bezmetici, iraţionali şi total nedispuşi că acceptaţi că lumea nu este doar cum o vedeţi voi. Mai existăm şi noi, ceilalţi, pe aici. Sper să mă ajutaţi să rezolv dilema: nu Ce caut eu aici? nu Eu cu cine votez? Ci Ce mă fac cu voi? Individual, nu în grup”, a scris Simion.

Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
» Citește mai multe din Alegeri prezidenţiale 2025
TOP articole