Nicuşor Dan a promulgat legea prin care se prelungeşte, până la 31 decembrie, plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază
Publicat acum 12 ore si 34 minute
România nu are autostrăzi, dar are pierderi uriașe în procesele cu firmele de construcții. Nu doar că acestea primesc bani pe lucrări care se finalizează foarte greu, dar și câștigă la firmele de arbitraj sute de milioane de euro.
Construim extrem de încet pe o durată foarte mare. Luăm un singur exemplu: autostrada Lugoj-Deva pe porțiunea Șoimuș - Ilia, în construcție de cinci ani.
Nu doar construim lent, ci și banii se dau greu. De exemplu, 200 de milioane de euro a pierdut țara în ultimii zece ani doar pentru că nu i-am plătit pe constructori la timp.