Președintele Franței Emmanuel Macron și soția sa, Brigitte, au participat miercuri seară la un banchet găzduit de primarul orașului Londra, Alastair King. La opulentele festivități de la Guildhall au participat Ducele și Ducesa de Gloucester, care i-au întâmpinat pe președintele francez și soția sa în cea de a treia zi a vizitei de stat în Marea Britanie.
PreședinteEmmanuel Macron și soția sa, Brigitte Macron, au participat la un banchet la Guildhall, Londra. Evenimentul a făcut parte dintr-o vizită de stat de trei zile în Regatul Unit. La banchet, cei doi s-au întâlnit cu demnitari locali, inclusiv cu ducesa de Gloucester. Brigitte a purtat probabil cea mai frumoasă rochie a sa de până acum - o rochie lungă neagră cu epoleți argintii. A zâmbit tot timpul și chiar a acceptat să îl țină de mână pe soțului ei, după ce a refuzat să facă asta pe parcursul vizitei de stat. Chiar la începutul vizitei de stat, cei doi au avut un nou moment viral surprins de camere, când pe scara avionului prezidențial Brigitte Macron a refuzat să ia mâna întinsă de soţul său atunci când cobora.
Miercuri, oaspeții europeni păreau foarte bine dispuși, scrie presa din Marea Britanie. Prima Doamnă a Franței, în vârstă de 72 de ani, a optat pentru o rochie neagră elegantă, cu detalii argintii pe umeri, în timp ce soțul ei, în vârstă de 47 de ani, a purtat un smoking.
Vizita lui Macron în Marea Britanie este prima vizită a unui lider francez din 2008 încoace. Regele Charles a organizat, marți seară, un banchet de stat la Castelul Windsor în onoarea lui Emmanuel Macron, unde a spus că parteneriatul dintre Regatul Unit și Franța trebuie să devină „din ce în ce mai strâns” în fața „provocărilor profunde”.
Regele și președintele francez au cinat împreună cu Familia Regală și aproximativ 160 de invitați, printre care Sir Mick Jagger și Sir Elton John, în meniu fiind vin spumant englezesc.