Câştigătorii alegerilor: Primarii din municipiile reşedinţă de judeţ şi Preşedinţii de Consilii Judeţene

16 Iun 2008   •   11:42
Câştigătorii alegerilor: Primarii din municipiile reşedinţă de judeţ şi Preşedinţii de Consilii Judeţene
Odată cu turul doi de scrutin, alegerile locale s-au încheiat. Deşi rezultatele finale nu sunt încă oficiale, deja se poate face o statistică privind câştigătorii acestui scrutin. În privinţa Consiliilor Judeţene, PSD a câştigat 17 mandate de preşedinte de Consiliu Judeţean, PDL a câştigat 14 mandate, PNL a câştigat 5 mandate, UDMR a câştigat 4 mandate, iar FDGR a câştigat 1 mandat.

La mandate de primar din municipii reşedinţă de judeţ, PDL a câştigat 15 mandate de primar în marile oraşe, PSD - 12 mandate, PNL - 7 mandate, UDMR - 3 mandate, iar un candidat independent, FDGR şi PNŢCD câte un mandat. La acestea se adaugă mandatele de la Bucureşti, unde Primăria Generală a fost câştigată de un independent, iar Primăriile de sector au fost câştigate de PDL (2 mandate), PSD (2 mandate), PNL (1 mandat) şi PC (1 mandat).

Şi în ceea ce priveşte mandatele de consilieri locali şi judeţeni clasamentul se prezintă în aceeaşi ordine, cu PSD, PDL şi PNL pe primele trei locuri. De precizat că PSD a câştigat cele mai multe mandate de primar în ţară, dar PDL a câştigat mai multe mandate de primar în oraşele mari. Dar iată lista câştigătorilor mandatelor de primari din municipiile reşedinţă de judeţ, a preşedinţilor Consiliilor judeţene, precum şi mandatele din Consiliile judeţene şi locale după turul unu şi turul doi al alegerilor locale:

Bucureşti
Primăria Bucureşti: Sorin Oprescu (independent) câştigă în turul doi.
- sectorul 1: Andrei Chiliman (PNL) câştigă în turul doi.
- sectorul 2: Necolai Onţanu (PSD) câştigă din primul tur.
- sectorul 3: Liviu Negoiţă (PDL) câştigă din primul tur.
- sectorul 4: Cristian Popescu Piedone (PC) câştigă în turul doi.
- sectorul 5: Marian Vanghelie (PSD) câştigă în turul doi.
- sectorul 6: Cristian Poteraş (PDL) câştigă în turul doi.

Consiliul general al Municipiului Bucureşti:
PDL ? 36,74%
PSD ? 24,28%
PNL ? 11,77%
PNG-CD ? 5,68%
PRM ? 5,29%
PIN ? 3,87%
PC ? 3,49%
PNŢCD ? 1,64%

Mandate obţinute:

PDL ? 24
PSD ? 16
PNL ? 8
PNG-CD - 4
PRM - 3

Judeţul Alba
- Consiliul Judeţean Alba: Câştigător: Ion Dumitrel (PDL).
- Primăria Alba: Mircea Hava (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Arad
- Consiliul Judeţean Arad: Câştigător Petre-Nicolae Ioţcu (PDL).
- Primăria Arad: Gheorghe Falcă (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Argeş
- Consiliul Judeţean Argeş: Câştigător: Constantin Nicolescu (PSD).
- Primăria Piteşti: Tudor Pendiuc (PSD) câştigă din primul tur.

Judeţul Bacău
- Consiliul Judeţean Bacău: Câştigător: Adrian Dragoş Benea (PSD).
- Primăria Bacău: Romeo Stavarache (PNL) câştigă în turul doi.

Judeţul Bihor
- Consiliul Judeţean Bihor: Câştigător: Radu Ţîrle (PNL).
- Primăria Oradea: Ilie Bolojan (PNL) câştigă din primul tur.

Judeţul Bistriţa-Năsăud
- Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud: Liviu Mihai Rusu (PDL). - Primăria Bistriţa: Ovidiu Creţu (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Botoşani
- Consiliul Judeţean Botoşani: Câştigător: Tabuleac Mihai (PDL).
- Primăria Botoşani: Cătălin Flutur (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Braşov
- Consiliul Judeţean Braşov: Câştigător: Aristotel Adrian Căncescu (PNL).
- Primăria Braşov: George Scripcaru (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Brăila
- Consiliul Judeţean Brăila: Câştigător: Gheorghe Bunea Stancu (PSD).
- Primăria Brăila: Aurel Simionescu (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Buzău
- Consiliul Judeţean Buzău: Victor Mocanu (PSD).
- Primăria Buzău: Constantin Boşcodeală (PSD) câştigă din primul tur.

Judeţul Caraş-Severin
- Consiliul Judeţean Caraş-Severin: Câştigător: Sorin Frunzăverde (PDL).
- Primăria Reşiţa: Mihai Stepanescu (independent) câştigă în turul doi.

Judeţul Călăraşi
- Consiliul Judeţean Călăraşi: Câştigător: George Răducu Filipescu (PNL). - Primăria Călăraşi: Nicolae Dragu (PNL) câştigă în turul doi.

Judeţul Cluj
- Consiliul Judeţean Cluj: Câştigător: Alin Păunel Tişe (PDL).
- Primăria Cluj-Napoca: Emil Boc (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Constanţa
- Consiliul Judeţean Constanţa: Câştigător Nicuşor Constantinescu (PSD).
- Primăria Constanţa: Radu Mazăre (PSD) câştigă din primul tur.

Judeţul Covasna
- Consiliul Judeţean Covasna: Câştigător: Tamas Sandor (UDMR).
- Primăria Sfântu Gheorghe: Antal Arpad (UDMR) câştigă în turul doi.

Judeţul Dâmboviţa
- Consiliul Judeţean Dâmboviţa: Câştigător: Florin Aurelian Popescu (PDL).
- Primăria Târgovişte: Gabriel Boriga (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Dolj
- Consiliul Judeţean Dolj: Câştigător: Ion Prioteasa (PSD).
- Primăria Craiova: Antonie Solomon (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Galaţi
- Consiliul Judeţean Galaţi: Câştigător: Eugen Chebac (PSD).
- Primăria Galaţi: Dumitru Nicolae (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Giurgiu
- Consiliul Judeţean Giurgiu: Câştigător: Dumitru Beianu (PNL).
- Primăria Giurgiu: Lucian Iliescu (PNL) câştigă din primul tur.

Judeţul Gorj
- Consiliul Judeţean Gorj: Câştigător: Ion Calinoiu (PSD).
- Primăria Târgu Jiu: Florin Cârciumaru (PSD) câştigă din primul tur.

Judeţul Harghita
- Consiliul Judeţean Harghita: Câştigător: Boroboly Csaba (UDMR).
- Primăria Miercurea Ciuc: Raduly Robert (UDMR) câştigă din primul tur.

Judeţul Hunedoara
- Consiliul Judeţean Hunedoara: Câştigător: Mircea Ioan Moloţ (PNL).
- Primăria Deva: Mircia Muntean (PNL) câştigă din primul tur.

Judeţul Ialomiţa
- Consiliul Judeţean Ialomiţa: Câştigător: Slivian Vasile Ciupercă (PSD).
- Primăria Slobozia: Gabi Ionaşcu (PSD) câştigă din primul tur.

Judeţul Iaşi
- Consiliul Judeţean Iaşi: Câştigător: Constantin Simirad (PSD).
- Primăria Iaşi: Gheorghe Nichita (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Ilfov
- Consiliul Judeţean Ilfov: Câştigător: Rădulescu Cristache(PDL).

Judeţul Maramureş
- Consiliul Judeţean Maramureş: Câştigător: Mircea Man (PDL).
- Primăria Baia Mare: Cristian Anghel (PNL) câştigă din primul tur.

Judeţul Mehedinţi
- Consiliul Judeţean Mehedinţi: Câştigător: Marius Balu (PDL).
- Primăria Drobeta Turnu Severin: Constantin Gherghe (PDL) câştigă în turul doi.

Judeţul Mureş
- Consiliul Judeţean Mureş: Câştigător: Edita Lokodi Emoke (UDMR).
- Primăria Târgu Mureş: Dorin Florea (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Neamţ
- Consiliul Judeţean Neamţ: Câştigător: Vasile Pruteanu (PDL).
- Primăria Piatra Neamţ: Gheorghe Ştefan (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Olt
- Consiliul Judeţean Olt: Câştigător: Paul Stănescu (PSD).
- Primăria Slatina: Bogdan Vâlcov (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Prahova
- Consiliul Judeţean Prahova: Câştigător: Mircea Cosma (PSD).
- Primăria Ploieşti: Andrei Volosevici (PDL) câştigă în turul doi.

Judeţul Satu Mare
- Consiliul Judeţean Satu Mare: Câştigător: Szabolcs Arpad Csehi (UDMR).
- Primăria Satu Mare: Iuliu Ilyes (UDMR) câştigă în turul doi.

Judeţul Sălaj
- Consiliul Judeţean Sălaj: Câştigător: Tiberiu Marc (PSD).
- Primăria Zalău: Radu Căpîlnaşiu (PNL) câştigă din primul tur.

Judeţul Sibiu
- Consiliul Judeţean Sibiu: Câştigător: Martin Bottesch (FDGR).
- Primăria Sibiu: Klaus Johannis (FDGR) câştigă din primul tur.

Judeţul Suceava
- Consiliul Judeţean Suceava: Câştigător: Gheorghe Flutur (PDL).
- Primăria Suceava: Ion Lungu (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Teleorman
- Consiliul Judeţean Teleorman: Câştigător: Liviu Nicolae Dragnea (PSD).
- Primăria Alexandria: Victor Drăguşin (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Timiş
- Consiliul Judeţean Timiş: Câştigător Constantin Ostaficiuc (PDL).
- Primăria Timişoara: Gheorghe Ciuhandu (PNŢCD) câştigă din primul tur.

Judeţul Tulcea
- Consiliul Judeţean Tulcea: Câştigător: Victor Tarhon (PDL).
- Primăria Tulcea: Constantin Hogea (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Vaslui
- Consiliul Judeţean Vaslui: Câştigător: Vasile Mihalachi (PSD).
- Primăria Vaslui: Vasile Pavăl (PSD) câştigă în turul doi.

Judeţul Vâlcea
- Consiliul Judeţean Vâlcea: Câştigător: Ion Cilea (PSD).
- Primăria Râmnicu Vâlcea: Mircia Gutău (PDL) câştigă din primul tur.

Judeţul Vrancea
- Consiliul Judeţean Vrancea: Câştigător: Marian Oprişan (PSD).
- Primăria Focşani: Decebal Bacinschi (PSD) câştigă în turul doi.

Consilieri locali în ţară:

PDL ? 27,65%
PSD ? 26,61%
PNL ? 18,13%
UDMR ? 4,87%
PC ? 3,76%
PRM ? 3,67%
Candidat independent ? 3,46%
PNG-CD ? 3,42%

Consilieri judeţeni în ţară:

PDL ? 28,38%
PSD ? 28,22%
PNL ? 18,65%
UDMR ? 5,43%
PRM ? 3,65%
PC ? 3,30%
PNG-CD ? 2,78%

Mandate obţinute:

PSD ? 425
PDL ? 425
PNL ? 279
UDMR ? 148

Primul tur: Mandatele de primari obţinute de partide

PSD ? 661 mandate de primar
PDL ? 472
PNL ? 355
UDMR ? 148
Candidaţi independenţi - 15
Alianţa pentru Timiş - 14
PC ? 10

Turul doi: Mandatele de primari obţinute de partide

PSD - 476 mandate de primar
PDL - 434
PNL - 349
Candidaţii independenţi - 41
PC - 37
UDMR - 36
PNGCD - 33
PRM - 16
PNŢCD - 10

Antena3.ro

Alegeri 2020
Alegeri 2020
Parteneri
x close