Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Andre Greipel l-a învins la sprint pe fostul său coechipier Mark Cavendish în etapa a 10-a din Turul Franţei

13 Iul 2011   •   11:18

Andre Greipel a câştigat etapa a 10-a din Turul Franţei, desfăşurată între Aurillac şi Carmaux, pe o distanţă de 158 de kilometri. Rutierul german de la Omega Pharma-Lotto i-a devansat pe fostul său coleg de echipă, britanicul Mark Cavendish, şi pe spaniolul Jose Joaquin Rojas.

Pentru Greipel a fost cea dintâi victorie obţinută într-un mare tur şi este cel de-al doilea succes de etapă al echipei Omega Pharma-Lotto în actuala ediţie a Turului Franţei.

Sunt foarte fericit, deoarece este cel mai frumos moment din cariera mea. Sunt mulţumit că am găsit o echipă care să mă aducă în Turul Franţei, iar astfel le-am demonstrat celor care au avut încredere în mine că pot fi competitiv într-o astfel de cursă”, a spus germanul la finalul etapei.

Etapa a 11-a din le Tour este din nou una scurtă, doar 167,5 kilometri, între Blaye-les-Mines şi Lavaur, şi este destinată în special sprinterilor, deşi pe parcurs sunt repertoriate şi două căţărări, de categoria a treia şi a patra.