Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Andy Schleck preia tricoul galben cu două etape înainte de finalul Turului Franţei

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
22 Iul 2011   •   20:14

Andy Schleck a preluat tricoul galben cu două zi rămase din Turul Franţei, în timp ce Pierre Rolland a câştigat o etapă a 19-a captivantă care s-a încheiat pe Alpe d'Huez. Luxemburghezul Schleck a preluat conducerea clasamentului general de la francezul Thomas Voeckler, care a pierdut mai mult de două minute pe ultima căţărare.

Fratele său, Frank, este la 53 de secunde în urma sa, în timp ce Cadel Evans este la doar 57 de secunde înainte de contratimpul individual de sâmbătă, programat la Grenoble.

Campionul ultimei ediţii, Alberto Contador, a sosit al treilea în etapa de 109,5 kilometri, după ce a lansat un atac încă din primii 20 de kilometri. Şansele sale la al patrulea titlu fuseseră năruite cu o zi înainte, acum lupta finală urmând să se dea între australianul Evans - un specialist în contratimp - şi Andy Schleck.

Samuel Sanchez a fost încoronat Regele Munţilor în 2011, cu un mic avans în faţa lui Andy Schleck după ce acesta nu a reuşit să mai puncteze şi pe ultima căţărare. Sanchez a sosit al doilea vineri, în urma talentatului tânăr francez Rolland.

Specialistul la sprint, Mark Cavendish, şi-a păstrat tricoul verde după ce a terminat ultima etapă din munţi în acelaşi timp cu spaniolul Jose Joaquin Rojas, principalul său contracandidat.