Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Argint pentru România, la Campionatele Europene de Atletism de Tineret

Argint pentru România, la Campionatele Europene de Atletism de Tineret

13 Iul 2013   •   18:42
Atleta Mirela Lavric a cucerit, sâmbătă, medalia de argint în finala probei de 400 de metri, iar Adelina Pastor s-a clasat pe locul cinci în aceeaşi probă, la Campionatele Europene under 23, de la Tampere (Finlanda), conform Mediafax.
Mirela Lavric a încheiat cursa de 400 de metri cu timpul de 52,06 secunde, cea mai bună performanţă personală, iar Adelina Pastor, tot cu cea mai bună performanţă din carieră, s-a clasat pe locul cinci, cu timpul de 52,44 secunde.
Medalia de aur a revenit Lenorei Guion Firmin (Franţa, 51,68 secunde), iar cea de bronz polonezei Justyna Swiety (52,22).
Vineri, Mirela Lavric a obţinut medalia de aur în finala probei de 800 de metri, cu timpul de 2:01.56 minute, cea mai bună performanţă personală a sezonului.
De asemenea, în finală la 10.000 de metri, Ionela Dincă s-a clasat pe locul şapte, cu timpul de 35:02.76 minute, cea mai bună performanţă personală. În aceeaşi probă, Crina Negru a încheiat pe locul 17 (37:50.84 minute).
La 400 de metri, Sorin Vătămanu a încheiat finala doar pe locul 8, cu timpul de 47.80 secunde.
Joi, în finala la 10.000 de metri, atletul Nicolae Soare a cucerit medalia de argint, el încheind cursa cu timpul de 29:43.76 minute.