Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Australia a învins Ţara Galilor în finala mică a Cupei Mondiale de rugby

Australia a învins Ţara Galilor în finala mică a Cupei Mondiale de rugby

de M.T.    |    21 Oct 2011   •   13:12

Australia a câştigat finala mică a Cupei Mondiale de rugby, 21-18 împotriva Ţării Galilor, şi a obţinut medaliile de bronz ale competiţiei din Noua Zeelandă.

Galezii au ratat astfel şansa de a-şi egala cea mai bună performanţă la o Cupă Mondială, locul 3, obţinută chiar la prima ediţie, în 1987, când au învins în finala mică chiar echipa Australiei, scor 22-21.

Wallabies au reuşit să se impună în ciuda faptului că i-au pierdut în prima repriză pe Quade Cooper şi pe Kurtley Beale, care s-au accidentat. Dubla campioană mondială a înscris două eseuri, prin Barnes şi McCalman, în timp ce O'Connor, două lovituri de pedeapsă şi o transformare, şi Barnes, un drop-goal, au adus restul punctelor pentru australieni.

Shane Williams şi Halfpenny au fost autorii celor două încercări ale galezilor, care au plătit în final pentru ziua slabă a lui James Hook, care nu a reuşit decât o lovitură de pedeapsă, Jones, cu o lovitură de pedeapsă şi o transformare fiind autorul celorlalte puncte ale europenilor.

Finala Cupei Mondiale va avea loc duminică, pe Eden park din Auckland, între Noua Zeelandă şi Franţa.